#38

Antonín Vojtek
(1934)

MIZEJÍCÍ KRAJINA 1996

Antonín Vojtek (1934) - MIZEJÍCÍ KRAJINA 1996
#38

Antonín Vojtek
(1934)

MIZEJÍCÍ KRAJINA 1996

Fine Arts
9 limitů
403 zobrazení
Vyvolávací cena: 100 Kč
21. 4. 2024 17:00

olej na plátně
rozměry
77x103
rámováno - může mít mírně poškozený rám
dobrý stav
1996

olej na plátně I signováno I 77 x 103 I rám I

Antonín Vojtek, malíř a grafik, se narodil 10. ledna 1934 v Horních Bojanovicích. Žije a pracuje v Břeclavi. Je absolventem Masarykovy univerzity v Brně.

Bývá označován jako "Malíř jižní Moravy," což odráží jeho silné spojení s tímto regionem. Na jižní Moravě se narodil, na jižní Moravě žije a jižní Moravu miluje. Tuto lásku k regionu vyjadřuje svým osobitým způsobem ve svém umění.

Antonín Vojtek se začal zajímat o výtvarnou tvorbu již od mládí. Kreslil a maloval v okolí své rodné obce Horní Bojanovice na břeclavském okrese. Své výstavní aktivity zahájil v roce 1965 v této obci a od té doby prezentoval svá díla na více než 240 místech, včetně Prahy, Brna, Mariánských Lázní, Františkových Lázní, Hustopečích, Břeclavi, Lednici na Moravě, Mikulově, Dačicích, Třebíči, Adamově, Kyjově, Znojmě, Zlíně, Podivíně, Kroměříži, Jihlavě, Olomouci, Tišnově, Slavkově u Brna, Hodoníně, Hluboké nad Vltavou, Karlově Studánce, Karlových Varech a dalších městech v České republice. V zahraničí vystavoval v Německu, Rakousku, Skotsku, Itálii, Řecku, USA a Chorvatsku.

Jeho obrazy jsou součástí galerií a soukromých sbírek téměř ve 50 zemích světa.

Antonín Vojtek se věnuje zejména olejomalbě, avšak jeho tvorba zahrnuje i kresbu, grafiku, akvarely a plastiky.

Kromě své umělecké činnosti vytváří každoročně barevný kalendář, kde jeho díla spojuje s významnými osobnostmi České republiky. Kalendáře jsou spojeny s charitativními akcemi, a tak například kalendář pro rok 2020 podporoval nadaci Světluška Českého rozhlasu Praha.